Polskie studia otwierają drogę do pracy cudzoziemcom z krajów trzecich
Z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce są zwolnieni m.in. cudzoziemcy, którzy są studentami lub absolwentami polskich uczelni. Ale dotyczy to wyłącznie studiów stacjonarnych.
∑ Chcę zatrudnić Nigeryjkę, która skończyła polską uczelnię. Jakie wymagania musi spełnić taka osoba, żeby można było ją zatrudnić w Polsce? Ukończyła studia stacjonarne i uzyskała dyplom inżyniera (czerwiec 2022 r.). Pobyt od 1 grudnia 2021 r. na podstawie karty pobytu, a zezwolenie na pobyt czasowy do 28 lutego 2024 r. – w uwagach „student dostęp do rynku pracy”. Stan wolny. Planuje ona rozpocząć studia magisterskie zaoczne lub wieczorowe, by na tej podstawie przedłużyć pobyt. – pyta czytelniczka.
Jeżeli obywatelka Nigerii rozpocznie studia niestacjonarne, to na tej podstawie będzie mogła ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na naukę. Wniosek o takie zezwolenie należy złożyć osobiście, najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Jeśli powyższy termin zostanie zachowany (albo zostaną w terminie uzupełnione braki formalne wniosku), to pobyt przedłuży się od razu, tj. od momentu złożenia wniosku, i będzie legalny do momentu, kiedy decyzja w sprawie stanie się ostateczna (por. art. 108 ustawy o cudzoziemcach). W takim przypadku wojewoda umieszcza w dokumencie podróży odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku.
Obywatelka Nigerii jest natomiast w tym przypadku zwolniona z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę, albowiem jest absolwentką stacjonarnych studiów wyższych na polskiej uczelni (podstawa prawna: § 1 pkt 15 rozporządzenia ministra pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta